audiniai

Liocelis

Liocelis arba liocelio pluoštas – vienas iš naujausių ir populiariausių audinių šiuolaikinėje tekstilės pramonėje. Tai sintetinis audinys, pagamintas iš medvilnės ar medienos masyvo pluošto, naudojant ekologiškai švarius procesus. Šiuo metu jis plačiai paplitęs tekstilės ir drabužių pramonėje, taip pat ir kitose srityse, tokiomis kaip automobilių pramonėje ir interjero dizainas. Jis populiarus tarp vartotojų, kurie vertina ekologiškus, nevienadienius ir tvarius audinius.

Kodėl liocelis populiarus?

Liocelis yra labai populiarus dėl savo minkštumo, tvirtumo ir higroskopinių savybių, kas reiškia, kad jis lengvai sugeria drėgmę. Be to, šis audinys yra lengvas ir patvarus, taip pat jis gali būti gaminamas įvairių tekstūrų ir spalvų, todėl – itin universalus.

Viena iš didžiausių liocelio pranašumų yra jo ekologiškumas. Pagamindamas liocelio pluoštą, naudojamas tvarus medienos masyvas, o gamybos procesas yra beveik pilnai uždaro ciklo, t.y. beveik nėra atliekų ar emisijų. Dėl šios priežasties liocelis laikomas vienu iš pažangiausių ekologiškai saugių audinių.

Dar vienas svarbus liocelio pranašumas yra jo antialergiškumas, o tai itin svarbu žmonėms, kenčiantiems nuo alergijų ar jautrios odos.

Kur naudojami liocelio audiniai?

Liocelis yra plačiai naudojamas gaminant aprangą, patalynę ir namų tekstilę. Dėl savo minkštumo, lygumo ir švelnumo, jis yra labai populiarus drabužių pramonėje. Iš jo gaminama praktiškai viskas, ką tik galima įsivaizduoti – laisvalaikio ir darbo rūbai: palaidinės, tunikos, suknelės, marškiniai, džemperiai, chalatai ir pan.

Dėl antialergiškų savybių liocelis naudojamas patalynės gamyboje – iš jo siuvamos pagalvės, užvalkalai ir antklodės. Automobilių pramonėje iš jo gaminami sėdynių užvalkalai, nes jie tvirti, atsparūs dėvėjimusi, lengvai valomi ir nekaupia dulkių. Interjeruose liocelio pluoštas naudojamas baldų užvalkalams, užuolaidoms ir kilimams.

Kokia pluošto atsiradimo istorija?

Liocelio atsiradimą paskatino ekologiniai motyvai ir augantis rūpestis dėl aplinkosaugos. Audinio istorija siekia dar 1970-uosius. Tyrėjai norėjo gaminti viskozę mažiau kenksmingu būdu, nei dabartinis viskozės metodas. Mokslininkai atrado, kad medvilnės pluoštas gali būti pagamintas iš celiuliozės, naudojant medienos masyvą.

Liocelio gamybos procesą 1972 m. sukūrė dabar jau nebeegzistuojančios „Enka“ gamyklos komanda Enkoje, Šiaurės Karolinoje (JAV). Iki 1979 metų „Enka“ bandė komercializuoti šį procesą, deja, nesėkmingai.

Gamybos procesas buvo aprašytas, patentuotas. Patentą perpirko „Courtaulds“ įmonė, kuri 1980-aisiais ištobulino medvilnės pluošto gamybą iš eukalipto medienos. Pluoštas buvo pavadintas lioceliu ir pradėtas naudoti komerciniais tikslais. 1982 m. buvo atidaryta pirmoji bandomoji gamykla Koventryje ( JK),  o 1988 m. Grimsbyje (JK) – pirma pusiau komercinė gamybos linija.

Liocelio naudojimas pradėjo sparčiai augti dėl unikalių savybių: jis sugeria drėgmę, atsparus, minkštas, švelnus ir ekologiškas. Liocelis lengvai dažomas ir derinamas su kitais audiniais, t.y. galima gaminti kombinuotus pluoštus.

Šiandien pluoštas gaminamas įmonėse visame pasaulyje – JAV, Brazilijoje, Europoje, Azijoje.

Ar liocelis turi trūkumų?

Kaip ir visi kiti audiniai, jis turi savų niuansų. Gamybos procesas nėra pigus, todėl tai atsispindi galutinėje prekės kainoje. Liocelio audinys yra minkštas ir elastingas, bet nelaiko formos taip gerai kaip kiti sintetiniai audiniai, pvz., poliesteris ar elastanas. Kaip ir kiti sintetiniai audiniai, liocelio audinys yra jautrus aukštai temperatūrai, todėl reikia laikytis rūbo priežiūros ir lyginimo instrukcijų. Tai padeda išlaikyti drabužio kokybę ir sumažinti jo pažeidimo riziką dėl temperatūros.

Medicininė apranga

Liocelio audinys yra populiarus gaminant medicininę apranga, nes  yra švelnus, patogus ir minkštas. Atsparus dėvėjimuisi, patvarus, lengvai dezinfekuojamas, kas yra labai svarbu sveikatos priežiūros srityje. Be to, liocelis gali būti impregnuotas tam tikromis medžiagomis, norint rūbui suteikti specifinį funkcionalumą.

UAB „Baltas Stilius“ prekiauja sveikatos priežiūros specialistams skirta apranga ir avalyne, yra įgaliotasis „Koi“ (JAV) ir „Apolonia“ (Lenkija) medicininės aprangos atstovas Lietuvoje. Čia galima įsigyti įvairių, šiuolaikiškų modelių: švarkų, chalatų, palaidinių, tunikų, kelnių, medicininių kostiumų. Gamybai naudojami inovatyvūs audiniai ir pluoštai. Itin didelis spalvų pasirinkimas.

Related Posts