audiniai

Elastanas

Ar žinojote, kad tik išradus elastaną, jis padarė tikrą perversmą audinių ir drabužių pramonėje? Šiandien elastanas –  populiari, patogi, madinga, nebrangi, patvari medžiaga. Kokia jo istorija?

Įstabi ir nepakartojama elastano istorija

1958 m. chemikas Josephas Shiversas išrado elastaną arba spandeksą. (Tai tolygūs terminai reiškiantys tą patį pluoštą) Pluoštas, tapo revoliuciniu išradimu, kadangi iki tol nei vienas žinomas to meto audinys negalėjo būti iki 5 kartų ištemptas, o po to vėl sugrįžti į savo pradinę formą be deformacijos.

Tarptautinėje sportinėje arenoje pluoštas pasirodė po dešimtmečio nuo išradimo – 1968 metais. Prancūzijos vyrų kalnų slidinėjimo komanda žiemos žaidynėse Grenoblyje (Prancūzija) debiutavo, vilkėdami slidinėjimo kostiumus iš elastano. Komandai sekėsi. Jie pirmavo ir skynė medalius vieną po kito. Tokios fenomenalios sėkmės paskatintos kitos komandos – savaime aišku – labai susidomėjo inovatyvia apranga su elastanu ir pradėjo gaminti aprangas būtent iš šio pluošto.

Elastanas net mėnulyje!

Ar žinojote, kad vienas iš „Apollo“ astronautų skafandro sluoksnių buvo pagamintas iš elastano? Kai 1969 m. vasarą Neilas Armstrongas žengė pirmąjį žingsnį Mėnulio paviršiuje, jį lydėjo elastanas. Pluoštas buvo panaudotas viename iš 21 astronauto kostiumo sluoksnių.

1972 m. vasaros žaidynėse Miunchene, Vokietijoje, elastanas pirmą kartą buvo panaudotas olimpinių maudymosi kostiumėlių gamyboje. Dėl pluošto savybių jis tapo geidžiamiausiu pasirinkimu tarp visų sportininkų: gerai priglundantis prie kūno, sumažina pasipriešinimą, didina greitį, lengvas, juda kartu su kūnu.  Elastanas vienareikšmiškai prisidėjo siekiant naujų pasaulio sporto rekordų.

Laikui bėgant riba tarp sportinės ir laisvalaikio aprangos išsitrynė. Aštuntajame dešimtmetyje prasidėjo tikras kūno rengybos bumas. JAV atsiradusi aerobika, vėliau tapo populiari visame pasaulyje, o aerobikos programos – neįsivaizduojamos, be aptemptų, aukšto kirpimo triko ir prigludusių timpų.

Garsiausi dizaineriai pradėjo įtraukinėti pluoštą į drabužių kolekcijas. 1985 m. Donna Karan pristatė novatorišką kolekciją, sudarytą iš „septynių lengvų drabužių“ (angl. „Seven Easy Pieces“). Universalios, keičiamų dalių kolekcijos esmė – glotnus bodis, pagamintas iš elastano.

Vienas geriausių XX amžiaus išradimų

2000 m. Amerikos mados dizainerių taryba elastano pluoštą įvardino, kaip viena „geriausių XX amžiaus naujovių“. Tai išradimas pakeitęs mados, kasdienių drabužių, darbo ir sporto aprangos pasaulį, kur per trumpą laiką, įvyko daugybė pokyčių.

2018 metais buvo minimas elastano ir LYCRA® prekinio ženklo 60-metis. Prekinis ženklas ilgą laiką priklausė „DuPont“,  bet 2004 metais „DuPont“ pardavė visą turimą nailono verslą. Nuo tada prekinį ženklą valdo investicinė įmonių grupė kurią sudaro „Lindeman Asia“, „Lindeman Partners Asset Management“, „Tor Investment Management“ ir „China Everbright Limited‘.

Medicininė apranga

Šiais laikais tamprūs medicininiai chalatai, tamprios kelnės, ar palaidinės yra madingi dėl savo patogumo ir lankstumo. Drabužiai glaudžiai priglunda prie kūno, nevaržo judesių. Ši medžiaga ilgą laiką vyravo sporto ir laisvalaikio drabužiuose, o šiuo metu yra neįtikėtinai populiari  medicininėje aprangoje. Elastanas gali suteikti tamprumą, atsparumą deformacijoms ir kitas savybes, kurios yra reikalingos dirbant sveikatos priežiūros srityje.

UAB „Baltas Stilius“ prekiauja sveikatos priežiūros specialistams skirta apranga ir avalyne, yra įgaliotasis „Koi“ (JAV) ir „Apolonia“ (Lenkija) medicininės aprangos atstovas Lietuvoje. Čia galima įsigyti įvairių, šiuolaikiškų modelių: švarkų, chalatų, palaidinių, tunikų, kelnių, medicininių kostiumų. Gamybai naudojami inovatyvūs audiniai ir pluoštai. Itin didelis spalvų pasirinkimas.

 

Related Posts

Parašykite komentarą