Šiuolaikinės medicininės darbo aprangos gamintojai susiduria su daugybe iššūkių, – juk medicininė apranga turi tenkinti higienos ir saugos reikalavimus, užtikrinti pacientų ir medicinos specialistų saugumą. Apranga turi būti lengvai valoma, dezinfekuojama, būti patvari, elastinga ir funkcionali. Pagaminta iš naujausių audinių ir pluoštų. Sveikatos priežiūros specialistai nori atrodyti madingai, stilingai, patraukliai, todėl gamintojai seka mados tendencijas ir nuolat prisitaikyti, koreguoti gamybos procesus. Šiandien, kaip niekad, svarbūs tvarumo reikalavimai, – gamintojai siekia mažinti įtaką aplinkai: tvarūs audiniai, procesai, energijos taupymas. Sudėtingame ir daugialypiame kontekste medicininės aprangos gamintojai renkasi naudoti įvairias medžiagas ir jų tipus, atsižvelgiant į funkcionalumą, higienos, aplinkosaugos reikalavimus ir t.t. Taigi, iš ko gaminama medicininė apranga?
Medvilnė
Medvilnė – natūrali medžiaga, gaunama iš medvilnės augalo. Medvilnės pluoštas arba medvilnės audinys plačiai naudojamas medicininės aprangos pramonėje. Jis natūralus, jie be sintetinių medžiagų priedų, hipoalerginis t. y. nekelia alergijos. Medvilninė medicininė apranga gerai sugeria drėgmę, yra minkšta, švelni, patogi dėvėti, malonu liestis. Medvilnės audiniai yra tvirti, ilgaamžiai, atlaiko daugybę skalbimų, dezinfekcijos procedūrų, jie yra patikimi ir ilgalaikiai. Lengvai sugeria drėgmę, leidžia odai kvėpuoti. Drabužiai, pagaminti iš medvilnės yra itin komfortiški, pasižymi biodegradabilumu. Medvilnė yra natūrali medžiaga, o tai reiškia, kad ji gali būti perdirbta arba natūraliai suyra, nedarydama žalos aplinkai.
Viskozė
Viskozė tekstilės pluošto medžiaga, cheminiu būdu pagaminta iš natūralių medžiagų, tokių kaip medvilnės atraižos arba medienos masė. Viskozės audinys plačiai naudojama tekstilės gamyboje. Viskozės pluoštas gerai sugeria drėgmę, minkštas, lengvas ir patvarus. 100% viskozė retai naudojama medicininės aprangos gamyboje, gamintojai dažniausiai renkasi dėti šį pluoštą, kaip priedą į medvilninį audinį.
Liocelis
Naujos kartos audinys – liocelis, liocelio audinys arba liocelio pluoštas (angl. lyocell). Dar žinomas, kaip prekinis ženklas „Tencel“. Pradėjo populiarėti visai neseniai. Galima sakyti, kad tai XXI amžiaus „žaliasis pluoštas“. Nauja, ekologiška, patogi ir tvirta medžiaga iš regeneruotos celiuliozės. Skirtingai nuo kitų sintetinių pluoštų, liocelio gamyboje nėra naudojamas anglies disulfidas, kuris yra pripažintas toksišku aplinkai ir žmonėms. Liocelis inovatyvus, pagamintas iš medienos plaušienos tirpinant ir verpiant. Jam būdingas medvilnės „komfortas“, poliesterio „stiprumas“, vilnos „prabanga“ ir „grožis“, šilko „unikalumas“ ir „švelnumas“. Pasižymi dideliu atsparumu dilimui – ilgą laiką nepraranda savo išvaizdos. Nesvarbu, sausas ar šlapias, jis ypač atsparus. Tai pirmasis toks celiuliozės pluoštas, kuris sušlapęs yra daug pranašesnis už medvilnę.
Liocelis – idealus pasirinkimas medicininės aprangos gamybai. Liocelio pluoštas yra labai higieniškas, neleidžia bakterijoms ir mikroorganizmams daugintis, saugus naudoti. Išgaunamas ir natūralių žaliavų, aplinkai nekenksmingu gamybos procesu, atitinka visus šiandienos vartotojų poreikius ir aplinkosaugos standartus. Draugiškas aplinkai. Daugelis medicininės aprangos gamintojų renkasi būtent liocelio pluoštą arba audinius su lioceliu, kaip priedu. Žinoma, norint pažint visas šio audinio privalumus, geriausia yra įsigyti ir išbandyti patiems.
Poliesteris
Poliesteris – jau nuo XX a. pradžios pramonėje naudojamas sintetinis pluoštas, kurį sudaro polimerai, susidedantys iš esterių grandinių. Gaminamas naudojant įvairius cheminius procesus. Pavyzdžiui, poliesterio pluoštas galima pagaminti iš tereftalio rūgšties ir etilenglikolio, kurių reakcijos produktas yra poliesterio polimeras. Šis polimeras tampa poliesterio pluoštu. Poliesteris ypač svarbus tekstilėje ir medicininių drabužių pramonėje. Jis atsparus drėgmei, gerai saugo nuo išorinių skysčių. Lengvas, patvarus, – medicininė apranga ilgai išlaiko savo formą. Gerai skalbiamas ir greitai džiūsta, higieniškas ir lengvai prižiūrimas. Drabužiai lieka spalvoti net ir po daugelio skalbimų. Poliesteris – vienas populiariausių audinio priedų, naudojamų medicininės aprangos gamyboje.
Elastanas
Elastanas arba spandex – sintetinis ir itin elastingas poliuretano pluoštas, išpopuliarėjęs 20 a. viduryje. Audinys gaminamas iš poliuretano polimerų, kurie būna ištirpinti specialiame tirpiklyje. Polimerų skystis priverstinai išstumiamas per mažas angas, kad susidarytų pluoštas. Elastano gamybos procesas sudėtingas, nes pluoštą reikia ištempti iki 500%, norint, kad jis įgautų elastingas savybes. Naudojamas daugybėje sričių, bet populiariausias drabužių pramonėje. Dėl savo savybių tai ideali medžiaga, kai reikalingas patvarumas, formos išlaikymas, kai drabužio savininkas juda, o drabužis dažnai dėvimas. Šiai dienai elastanas yra vienas iš populiariausių audinių arba audinio priedų, naudojamų medicininės aprangos gamyboje.
Baltas stilius
UAB „Baltas Stilius“ prekiauja sveikatos priežiūros specialistams skirta apranga ir avalyne, yra įgaliotasis „Koi“ (JAV) ir „Apolonia“ (Lenkija) medicininės aprangos atstovas Lietuvoje. Čia galima įsigyti įvairių modelių ir spalvų: švarkų, chalatų, palaidinių, tunikų, kelnių, medicininių kostiumų, kuriuose naudojami šiuolaikiniai audiniai ir pluoštai.